FAKTIKONTROLL | Kas Lauri Vahtrel on õigus, et väikeettevõtted peavad esitama kliimaeesmärkide täitmise aruande?

31. august 2024

Mari Vahtrus

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord Lauri Vahtre väidet, et kõik ettevõtted, ka väikesed, peavad regulaarselt esitama kliimaeesmärkide täitmise aruande.

TSITAAT | Lauri Vahtre (Isamaa) kirjutas 21.06 Postimehe arvamusartiklis: „Miks me ei hakanud vastu täiesti arulagedale nõudele, et kõik ettevõtted, ka väikesed, peavad regulaarselt esitama mingi absurdse kliimaeesmärkide täitmise aruande?“

KONTROLL | Kestlikkusaruannete teemat reguleerib Euroopa Liidu kestlikkusaruandluse direktiiv (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD). Kestlikkusaruande esitamise kohustus on ettevõtetel alates 2024. aastast, laienedes järk-järgult eri gruppidele, kuid kohustus ei laiene kõigile ettevõtetele, nagu väitis Vahtre. 

Alates 2024. aastast kehtib aruande esitamise kohustus suurtele avaliku huvi üksustele, kellel on üle 500 töötaja, 2025. aastast kõigile suurettevõtetele, kellele kohaldub vähemalt kaks näitajat järgmistest kahel järjestikusel aastal: aasta keskmine töötajate arv üle 250, aasta müügitulu üle 50 miljoni euro, varade maht üle 25 miljoni euro. 2026. aastast kohaldub aruande esitamise kohustus ülejäänud börsil noteeritud ettevõtetele, välja arvatud mikroettevõtetele.

Seega tuleneb kestlikkusaruandluse direktiivist väikeettevõtetele kohustus esitada aruanne ainult juhul, kui tegemist on börsil noteeritud ettevõttega.

Väikeettevõtetelt võidakse küsida kestlikkusealast infot ka juhul, kui nad on suurettevõtete äripartnerid, kuna suurettevõtetel võib seda infot olla vaja enda aruande koostamiseks. Samas võivad suuremad ettevõtted aruannet koostades tugineda ka näiteks sektori keskmistele andmetele ning loobuda konkreetsetelt äripartneritelt info küsimisest. Seega puudutab see aspekt ainult osasid väikeettevõtteid ehk neid, kes teevad koostööd suurettevõtetega.

Väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele on kehtestatud vabatahtliku kestlikkusaruandluse standard, kuid nagu juba nimest tuleneb, on tegemist vabatahtliku aruandega.

Isamaa erakonna kommunikatsioonijuhi Viljar Voogi 17.07 vastus palvele viidata allikale, millest tuleneb väikeettevõtetele kestlikkusaruande esitamise kohustus: „Vastus koosneb kahest osast. Neist üks on lihtne: 2026. aastast laieneb kestlikkusaruande koostamine kohustus kõigile börsil noteeritud väikeettevõtetele. Teine detail on keerulisem ja see on seotud suuremate ettevõtetega, kel tekib aruandluskohustus varem. Nimelt kaasneb nende kohustustega ka ülevaade enda tootmisahelast. Paraku on selliste ettevõtete koostööpartneriteks või alltöövõtjateks tihti just väikeettevõtted, kelle jaoks kõnealune suurettevõtte oluline tuluallikas ning neil ei pruugi kliendi säilitamiseks olla võimalik enda aruande koostamisest pääseda.“

Lauri Vahtre 16.07 vastus palvele viidata allikale, millest tuleneb väikeettevõtetele kestlikkusaruande esitamise kohustus:

„Läbi mitme inimeseni jõudis minuni Teie kiri palvega viidata allikale või alusele, millest tuleneb väikeettevõtete kliimaeesmärkide täitmise aruande esitamise kohustus.

Lühike vastus on, et kirjutasin sellest mälu järgi, juurdlemata küsimuse üle, kust see info minuni jõudis. Inimeste mälu muuseas umbes nii toimibki.

Mõningase otsimise järel leidsin siiski ka allikad (vt lingid allpool). Selgus, et mälu oli meelde jätnud asja tuuma, mitte kõik detailid. Tegemist oli eeskätt kliimaeesmärke puudutava kestlikkusaruandega, mille esitamise kohustust rakendatakse Euroopa Komisjoni määruse alusel järk-järgult ka Eestis ja mis 2026. aastast hakkab lisaks u 300 suurettevõttele hõlmama ka kõiki börsil noteeritud ettevõtteid, kaasa arvatud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, pluss teatud krediidiasutused. Niisiis olnuks täpsem kirjutada: „Miks me ei hakanud vastu täiesti arulagedale nõudele, et suurettevõtted ja peagi ka kõik börsiettevõtted, kaasa arvatud väikesed ja keskmise suurusega, samuti teatud krediidiasutused, peavad hakkama esitama niigi suurt halduskoormust suurendavaid kestlikkuse aruandeid?“

Kui arvestada konteksti ja jälgida valitsevaid suundumusi, siis pole midagi imestada, kui inimestes tekib hirm, et peagi tehakse kestlikkusaruanne kohustuslikuks üldse kõigile ettevõtetele ja võib-olla ka üksikisikutele. Sellest ma oma artiklis siiski ei kirjutanud.

OTSUS | Vale. 

Väikeettevõtted, mis ei ole börsil noteeritud, ei pea esitama kestlikkusaruannet, aga nende suurettevõtetest partnerid võivad neilt küsida kestlikkuse teemalist infot. Seega ei ole tõsi Vahtre väide, et kõik ettevõtted, ka väikesed, peavad regulaarselt esitama kliimaeesmärkide täitmise aruande.

Ostukorv
Sidebar
Meie veebilehe sirvimise jätkamisel nõustud selle kasutuskogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega.
Alustage tippimist, et näha postitusi, mida otsite.