Väitlusaasta 2023

Seda väitlusaastat jäävad muu seas meenutama koostöö argumenteerimishariduse edendamisel formaalhariduses, suurearvulised turniirid, väga hea tulemus Vietnami WSDC-l, mitmed koostööprojektid, mahukad meediakampaaniad ja arvukad koolitused.

Arutleva hariduse suunal koolitasime tänavu ligi 180 õpetajat ning tegime muu hulgas koostööd Deutsche Wellega. Aktiivsete Kodanike Fondi ja Saksa Suursaatkonna rahastatud projektikoolitustega koolitasime rohkem kui 1000 õpilast üle Eesti. Tegelesime koolitajate tiimi arendustööga ja värbasime tiimi uusi koolitajaid. Kui aasta alguses tegutses Eestis 32 väitluskooli üheksas maakonnas, siis aasta lõpus toimub väitlustegevus 42 koolis ja 12 maakonnas. Koos Eesti Panga ja Finantsinspektsiooniga korraldasime novembris noortele suunatud rahandusteemalise väitlusürituse. Lisaks koolitamisele lõime õppematerjale ja kursusekavasid, nt "Meedia ja mõjutamise" ning "Praktilise demokraatia" kursustele. Kirjutasime üleriigilises meedias argumenteerimishariduse vajalikkusest ja oleme välja töötamas uut koolielu tervikuna hõlmavat programmi.

Võistlusväitluse suunal korraldasime nii Põhikoolide kui ka Keskkoolide Eesti meistrivõistlused, mille uue hooaja esimene etapp oli väitlejate arvu poolest seni suurim kooliõpilastele suunatud turniir — osales 86 võistkonda. Suveakadeemias toimus üle 40 töötoa, millest võttis osa rohkem kui 130 noort. Oktoobris ja novembris toimunud programm "Argument" viis teadmised argumendi mudelist ja väitlusest 212 õpilaseni 21 Eesti koolist. "Argument" kulmineerus aegade suurima START-turniiriga, mis toimus samaaegselt kolmes Eesti linnas ja kus osales 313 väitlejat ning 100 kohtunikku. BP-algajate turniiril toimusid võistlused 17, Eesti meistrivõistlustel 13 ruumis. Vietnami WSDC-l saavutas Kristjan Suuder EFL kõnelejate arvestuses 10. koha. Tallinna Prantsuse Lütseumis, Narvas ja Kuressaares korraldasid kohalikud kogukonnad ise väitlusturniiri. Lisaks korraldasime nii kesk- kui ka ülikooliklubide juhtidele kohtumise Nelijärvel, et kaardistada väitlusklubide probleemkohti, jagada kogemusi ja teha edasiseks plaane. Võistlusväitluse suunal on sellest aastast aktiivne vabatahtlike tiim.

Meedia ja ühiskonna suunal viisime Riigikogu valimiste raames läbi mahukat kampaaniat Tark Valija, kus lõime nii meediakampaania, korraldasime koolitusi kui hindasime meedias valimisdebatte. USA haridusorganisatsiooniga IREX viisime läbi meediakampaania "Kuidas poliitikud faktivigu teevad?", mille raames valmisid faktikontrollimist tutvustavad videod. Augustis toimunud Arvamusfestivalil korraldasime hariduse alal arutelu "Kooli roll teadliku infotarbija kujundamisel". Väitlusseltsi juhitud ja Deutsche Wellega koostöös sündinud "Meedia ja mõjutamine" koolitusprogrammis osales üle 40 õpetaja. Saksa Suursaatkonna rahastatud projekti "Argumenteerimise abil meediapädevaks" raames valmisid nii eesti- kui ka venekeelsed reklaamvideod, mis kutsuvad kriitiliselt mõtlema sotsiaalmeedia ja selle sisu üle. Lisaks osalesime Eesti Rahvusraamatukogu poolt korraldatud meediapädevuse aastakonverentsil nii paneeldiskussioonis kui ka töötoa läbiviijana. Meedia ja ühiskonna suund teeb tihedat koostööd Eesti Päevalehega regulaarselt ilmuvate faktikontrollide näol. Jätkuvalt mõtleme kaasa meediapädevuse võrgustiku tegevustes.

Venekeelne väitlus on võrreldes eelmise aastaga teinud hüppe edasi turniiridel osalemise arvu poolest nii BP- kui ka KK-formaadi võistlustel ja ingliskeelsetel turniiridel. "Argument" programmis osales 10 rühma õpilasi, START-turniiril 28 võistkonda. Sel aastal korraldasime Narvas väitlusturniiri, kus osales kaheksa tiimi. Eestis on seitse venekeelset väitlusklubi, mille osalejate arvud ulatuvad kuuest 30 väitlejani. Saksa Saatkonna poolt rahastatud projekti "Argumenteerimise abil meediapädevaks" läbi valmisid venekeelsed reklaamvideod, lisaks koolitasime projekti raames noori erinevatest koolidest. "Meedia ja mõjutamine" koolitusprogrammis osales 19 õpetajat.

Rahvusvahelise koostöö suunal osalesime partnerina kolmes rahvusvahelises projektis. Projektide Digital Creative Writing Communities ja Media Literacy Analytics eesmärgiks oli arendada argumenteerimisharidust formaalhariduses ning need hõlmasid endas mõjuürituste korraldamist ja materjalide loomist. Empowering University Debate Clubs projekti eesmärgiks oli ülikooliväitluse arendamine ja toetamine. Projekti käigus lõime nii manuaali kui ka töötube ning selle raames toimusid kohalikud akadeemiad ja rahvusvaheline akadeemia Lätis.

SpeakSmarti abiga aitasime üle 1000-l täiskasvanul tööalastes vestlustes ja aruteludes argumenteeritumalt ja ratsionaalsemalt suhelda. Koostöös Eesti Kaubandus-Tööstuskojaga arendasime kevadel ligi 25 naisjuhi argumenteerimisoskusi ning avasime hilissügisel naisjuhtide kiirendi II lendu kandideerimise, mille vastu tundsid huvi 204 naisjuhti. Panustasime ka ühiskondliku arutelu kvaliteedi tõstmisesse, toetades nt Arvamusfestivali moderaatoreid ettevalmistustes ja viies läbi paneeldiskussiooni Avatud Valitsemise Partnerluse suurel rahvusvahelisel kohtumisel. Koos Impact Day ja Milttoniga levitasime sõna jätkusuutlikkusest, korraldades juba teist aastat Impact Speaker kõnevõistlust.

Väitlusselts jätkab tegevmeeskonnaliikmete arvu ja koormuse kasvatamist, et tagada tegevuste ja strateegia täitmise efektiivsus ning jätkusuutlikkus. Fookuses on organisatsiooni sise- ja väliskommunikatsiooni professionaalsemaks muutmine ning oluliste partnerlussuhete loomine.

Aitäh kõigile, kes sel aastal ühel või teisel viisil Väitlusseltsiga kokku puutusid. Lõbusat vana aasta lõppu ja kohtumiseni uuel aastal uutel väitlussündmustel!