Persoon: uus ülikooliväitluse koordinaator Anastassia Serbina


Anastassia Serbina on Väitlusseltsiga seotud olnud juba pikalt – seda nii väitleja, kohtuniku ja peakohtunikuna, Eesti meistrivõistluste korraldajana kui ka vene väitluse koordinaatorina. Tänaseks on Anastassia saanud sisse elada ka ülikooliväitluse koordinaatori rolli, mille võttis üle Heleriin Otsalt. Aitäh Heleriinile tehtud töö eest! Ent kuidas Anastassia ülikooliväitluse koordinaatoriks sai ja mida põnevat plaanib ta ära teha, saab juba persooniloost lugeda.
Kuidas Sa väitlemise juurde jõudsid? 

Esimest korda puutusin väitlusega kokku 2019. aastal, kui astusin TalTechi. Seal kuulsin tutvumisnädalal väitlusklubist, nägin nende ülilahedaid koomiksivormis reklaambrošüüre ja otsustasin minna. Kohe esimesel kohtumisel tundus see kogukond mulle väga sõbralik ja hubane. Tahtsin nende juurde jääda ja pärast seda oli iga teisipäev mu lemmikpäev, sest sel päeval toimus väitlusklubi kohtumine. Sellest ajast alates käin igal teisipäeval kell 18.00 oma klubi kohtumistel, 5 aastat ilma katkestusteta. Ma isegi ei tea, millal ma lõpetan.

Miks Sa otsustasid ülikooliväitluse koordinaatori kohale kandideerida?

Ülikooliaeg on paljude jaoks kujunemisaeg, kus nad omandavad oskusi ja teadmisi, mis mõjutavad nende tulevikku. Väitlusseltsi kaudu saan kaasa aidata üliõpilaste isiklikule ja akadeemilisele arengule, pakkudes neile platvormi ideede vahetamiseks ja argumenteerimisoskuse lihvimiseks. Lisaks sellele on mulle alati meeldinud töötada motiveeritud ja kirglike inimestega ning näha, kuidas nad kasvavad ja arenevad, mistõttu tundus ülikooliväitluse koordinaatori roll mulle ideaalse võimalusena panustada oma kogukonna arengusse.

Millised on Su uued tööülesanded?

Ülikooliväitluse koordinaatorina on minu peamised tööülesanded koordineerida ülikooliklubide tööd, aidata neil areneda ja jõuda uutesse kõrgustesse, korraldada turniire ja arendada BP-formaati. Lisaks on minu jaoks väga oluline ülikooliväitluse uuele, rahvusvahelisele tasemele viimine – tahan väitlevatele tudengitele näidata, et rahvusvahelistel väitlusturniiridel on nende jaoks palju võimalusi. Samuti on minu ülesanne tagada, et väitlus oleks kättesaadav ja kaasav kõigile huvilistele, edendades mitmekesisust ja kaasatust meie üritustel ja tegevustes.

Mida Sa ootad ülikooliväitluse koordinaatori rollilt?

Uuelt rollilt ootan võimalust mõjutada positiivselt üliõpilaste elusid, aidates neil arendada olulisi oskusi, mis teenivad neid nii akadeemiliselt kui ka professionaalselt. Loodan luua tugeva kogukonnatunde, kus kõik tunnevad end teretulnuna ja väärtustatuna, ning edendada dialoogi- ja arutelukultuuri, mis aitab kaasa avatud ja kaasava ühiskonna kujunemisele. Samuti ootan põnevusega võimalust töötada koos erineva taustaga andekate ja kirglike inimestega, õppida nendelt ja jagada oma kogemusi, et koos kasvada ja arendada Eesti Väitlusseltsi. Lõpuks loodan, et minu panus aitab tõsta teadlikkust väitluse olulisusest ja selle positiivsest mõjust ühiskonnale.

Räägi palun üks tore väitlusega seotud lugu! 

Minu lemmikväitluslood hõlmavad inimeste elu muutumist, kui nad avastavad väitlemise. Ükskord viisin läbi "Argument" programmi ja selle teisel päeval liitus meiega tüdruk, kes alguses programmis ei osalenud. Ta ei teadnud väitlusest ega avalikust esinemisest midagi, kuid vahel justkui oleks inimesest võimalik aru saada, et ta on võimeline midagi väga suurt saavutama. Just niimoodi temaga juhtus. Sellest hetkest on möödunud kaks aastat ja ta on pidevalt osalenud väitluskogukonna elus. Selle aja jooksul sain näha, kui palju on tema suhtlusringkond laienenud, kui rõõmsalt kohtub ta väitlusklubis oma uute sõpradega, kuidas ta suutis sõbruneda isegi Eesti tracki inimestega, kuigi varem tundus see talle võimatuna, kui palju ta ise on kasvanud, olles saanud põhikoolide parimaks kõnelejaks ja äärmiselt huvitavaks inimeseks. Näib, et just nende põhjuste tõttu tasub väitlust edendada.