Persoon: Katrin Viru
Persoon: Katrin Viru
28. detsember 2022
Grete Isabel Huik
Katrin Viru juhtis Väitlusseltsi aastatel 2000-2010. Täna töötab ta Riigi Infosüsteemi Ametis, tegeledes seejuures siiani väitluse õpetamisega Rapla Gümnaasiumi vabaainete nädalal. Vaatame Katrini abil tagasi enam kui kümme aastat, et teada saada, milline nägi välja ja kuhu tüüris toona veel ainult vabatahtlike õhinapõhisusega juhitud Väitlusselts.
Kuidas meenutad aega, mil juhtisid Väitlusseltsi? Milline see töö välja nägi?
Meenutan tänu ja hea sõnaga oma tollaseid kaasteelisi ja tegemisi. Huvitav ja põnev oli. Südamega sai tehtud ja toimetatud. Vigugi oli nagu elus ikka.
Juhatuses oli kolm inimest: üldjuhtimine, sh finantsid; väitlusega seotud tegevused ja kommunikatsiooni pool. Suuri projekte arutasime ja kirjutasime koos.
Avatud Eesti Fondi, kelle algatusel väitlusliikumine Avatud Ühiskonna Instituudi ja tema looja George Sorosi toel Eestisse imporditi, finantseering vähenes pea olematuks. Minu esimesed viis aastat oli seltsi juhtimine õhinapõhine, see tähendas, et palka ei saanud ja tööd tuli teha vabatahtlikkuse alusel. Ausalt terve selts on suures osas vabatahtlikkuse alusel üles ehitatud.
See kümnend oli mitmete uute alguste aeg:
esimene Euroopa Komisjoni projekt
esimene rahvusvaheline üritus – IDEA Youth Forum 2004 Roostal
2004. aasta Eesti parim mittetulundusühing
2005. aastast saime suurte noorteorganisatsioonide tegevus- ja juhtimistoetust Hasartmängu Nõukogult ja Haridus- ja Teadusministeeriumist
esimesed palgalised ametikohad EVS-is 2005
sai laotud alus, et WSDC-il osalemist loetakse rahvusvaheliseks olümpiaadiks ja toetatakse riigi poolt
laienemis- ja liikmelisuse projektid
palju rahvusvahelist koostööd nii IDEA kui WSDC-iga
koolitussuuna loomine 2006, tänase SpeakSmarti eelkäija
2007 esimene EUDC Tallinnas
venekeelse väitluse algusaeg
arvutiprogrammi abil turniiride juhtimine
EVSi inimesed pärast IDEA suvelaagrit Roostal olid järgmistes laagrites treenerid, turniirijuhid jne, s.t neile avanesid rahvusvahelised võimalused
avalikkusele suunatud üritused
jne
Iga liikumise/tegevuse taga on oma eestvedaja ja tiim tema ümber. Inimesed loevad, kellega koos lood ja liigud edasi. Ja neid on olnud väitlusteekonnal palju. Ainuke asi, mille sain selgeks seda intervjuud andes, on, et seltsi ajalugu on vaja kirjutada. Päriselt.
Ligi 20 aastat tagasi korraldasime minu meelest parima Youth Forumi IDEA ajaloos: YFE Estonia Roostal 240 inimesele 36 riigist, kaks nädalat pika. Olen kuidagi enda ümber saanud head ja lahedad inimesed, kellega suhtlen tänini. Suure lugupidamisega endiselt oma kaaskorraldajate vastu on pildil 2. reas vasakult paremale Madis Tüür, Helina Loor, Pille Heido, Liina Naaber-Kivisoo, Liisa Past, Katrin Viru, Andero Uusberg, Karin Vene, Margo Loor; 1. reas on Kajar Kase ja Käsper Kivisoo ning 3. reas Kaarel Oja, Matti Laarma ja Rainer Küngas. Otsige internetiavarustest ise, kui vingete tegelastega tegu on. Ja veel, YFE logo sai hiljem EVSi ametlikuks ja on siiani kasutusel.
Kuidas Sa täna seltsi tegemisi vaatad? Kas midagi võiks ajast, kui seltsi juhtisid, ka tänasesse üle tuua?
Jälgin seltsi tegevusi hetkel lihtliikmena huvi, tähelepanelikkuse ja ka uhkusega. Päris hea tunne on, et tegevus, millesse sa usud ja oled hästi palju panustanud, elab täiel rinnal oma elu edasi. Tean, et iga juht loob oma ja teeb seda nii hästi, kui oskab. Eriliselt asjalikud on koroonaajal loodud õppematerjalid. Respekt!
Tänasesse tooks vanadest asjadest Mock Triali ehk kohtuturniiri, mida korraldasime tolleaegses Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis. Tirisime selle siia IDEA-st. Margo Loor oli selle sisuline eestvedaja.
Hermani juhtimisel toimusid vilistlasõhtud, mida taga igatsen. Koroonaaeg rikkus selle traditsiooni. Äkki prooviks uuesti!
Mõnusat rahvusvahelist tegevust oli selle nn minu kümnendi ajal palju. Kes soovis, see proovis ning see mõjutas inimesi.
Kajariga olin ma kõige kauem aega juhatuses koos. EVS tegi mulle üllatuse 2018, kui postkasti laekus Eesti vabariigi 100. juubeli presidendi vastuvõtu kutse. Üllatav ja ilus žest. Aitäh! Kajar oli tööl tol korral Eesti Televisioonis ning nii see ühispilt sündis.
Millega Sa hetkel tegeled?
Töötan hetkel Riigi Infosüsteemi Ametis. Neljandat aastat õpetan ühe korra aastas vabaainete nädalal Rapla Gümnaasiumis väitlust. Õpetan, sest tean, et väitluse kaudu on võimalik edasi anda olulisi oskusi-teadmisi. Usun väitluse võimesse ja jõusse luua tööriistakast, mis aitab tänases maailmas elada teadlikumalt ja targema kodanikuna.
Minu pojad Jaan ja Mihkel on seltsis suureks kasvanud.
Tulin täie rauaga väitlusesse, kui poisid oli 5 ja 7. Asi tipnes hetkega, kui väitlustiimis olid Kai Klandorf, Mihkel ja Jaan ning mina treeneriks. Ellu jäime kõik. Jaaniga pilt on tehtud seltsi 25. sünnipäeval.
Palun jaga mõnd lõbusat väitlusega/seltsiga seotud mälestust.
Neid lugusid on palju. Soovin jagada üht. 2010. aastal oli viimane minu tiimi organiseeritud suvelaager Roostal ja sain kingituseks fotoalbumi koos lugudega. Hea väitleja kirjutab seal 2000. aasta Mocki turniirist Vesiroosi gümnaasiumis, mina lisan natuke oma mälestustest juurde.
Olin öösel just korra kodus käinud ja saabusin koolimajja tagasi, kus kõik pidid magama. Koolimaja uksest sisse tulles kostub ohjeldamatu laulujorin. Tunnen, kuidas see mulle üldse ei meeldi.
Hea väitleja jätkab, et see oli esimene kord, kui ta Viru eest ära jooksis. Nimelt tahtsid nemad poistega kella kahe ajal öösel natuke laulda. Suutsin nad trepi pealt klassiruumi ajada, kus nad siis jätkasid.
Valvasin neid küll natuke, aga mingil hetkel tegid nad sealt WC-sse sääred. Ma ei hakka nimesid nimetama, täna avalikus ruumis teised tuntud tegelased, kus nad siis pikalt jutustasid lauldes heeringast kuival maal. Sisisesin nende peale läbi ukse, aga suhteliselt mõttetu tegevus oli. Lõpuks sain kätte poisi, kes siis WC-sse sai ning need kutid sealt ähvarduste saatel välja sai.
Hea väitleja kirjutab, et olin neid vaadanud kui oma poja haisvaid sokke. Sain nendega kokkuleppele, et on klassis ning rohkem nad ei minu eest tol ööl ära ei jooksnud.
Ma arvan, et mitte minu, vaid kõigi organiseerijate eest on ohjeldamatult ära joostud.
Või nagu teine hea väitleja kirjutas, et siis kui algas õhtu toredaim osa, siis Viru kindlasti koos oma kamraadidega rikkus seda.
Mida sooviksid EVSile uueks aastaks?
Palju häid väitluseid, tarku kohtunikke (kõik vanad olijad, ajage ennast aastas korra turniirile kohtunikuks); koolitustele osalejaid ning et tugevam argument oleks ühiskonnas au sees.
Head ja mõnusat tiimitööd organiseerijatele.
Tarkust ja võimalust viia ellu kavandatut.
Olles Rapla Vesiroosi Gümnaasiumis eesti keele ja kirjanduse õpetaja, võtsin ma ühel hetkel Siri Põllult väitlusklubi vedamise üle.
Parim saavutus treenerina on põhikoolide meistritiitel aastast 2000 koos Marianne, Katrini ja Kadriga.
Antud pildil on endised õpilased ja praegused sõbrad: Evelin Andrespok, Marianne Medar ja Kai Klandorf.