Kogemuslood Argumendi programmist

Üle-eestilises noorteprogrammis "Argument 2022" osalenud õpilased Kairit Kolk, Annette-Marii Argus ja Ander Alliksaar jagavad oma muljeid. „Argument 2022“ on Eesti Väitlusseltsi poolt korraldatud noorteprogramm, kus õpilased saavad arendada oma argumenteerimis- ja kriitilise mõtlemise oskusi.  Programmi rahastavad Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur.

Argumendil on jõud!

Kairit Kolk, Türi Põhikooli õpilane 

Olin varem veidi väitlusega tegelenud, aga mitte regulaarselt, kui sain teada, et „Argument 2022“ toimub ka meie koolis. Teadsin, et vajan nendel teemadel värskendust. Ma ei oodanud sellist sõbralikkust ja mitte liialt akadeemilist keskkonda nagu seal tekkis. Juhendajad tõid meile snäkke!

Me läksime asja kallale hooga, täiesti algajate jaoks isegi liiga hooga. Sattusin gruppi kolme algajaga ja pidime umbses ruumis kogu eituse kaasuse valmis jõudma, mina, kogenuim, kuid siiski mitte kogenud, vägesid juhatamas. See kõik lõppes lõpukõnega või pigem lõpulauluga, mida oli teistel tore kuulata, aga mul näris sees saamatuse tunne, kuid samas teadsin, et see on ikkagi väärtuslik õppetund.  

Teisel nädalavahetuse lõpus toimunud Vabariigi Presidendi väitlusturniiril ei olnud mina väitleja, vaid varikohtunik, see oli veel erakordsem kogemus üritada mõista argumentide tugevust ja kõike seejuures kirja panna, põhjendada.

Programmi esimene nädalavahetus oli hea start turniiriks, kust sain väikse ajaga palju uusi teadmisi. Arvan, et korraliku argumenteerimisoskuseta ei saa olla mõistlik inimene. Terav kõrv mõistab paremini mõnede poliitikute nõrka ja põhjendamata lahmimist ning teeb sellest loogilisi järeldusi, teeb paremaid valikuid. Argumendil on jõud!


Argumenteerimisoskus on eluks vajalik

Annette-Marii Argus, Saue Riigigümnaasiumi õpilane

„Argument 2022“ andis hea arusaama väitlemisest ning hea põhja väitlemisele. Programm nägi välja nädalavahetusel vahvate inimestega koolis, alguses oli natukene raske vaba nädalavahetust nii ära anda, aga see oli hiljem seda kõike väärt ning programm oleks võinud hoopis pikem olla! Meie Saure Riigigümnaasiumi grupi juhendajad suutsid tekitada nii laheda ja meeldiva keskkonna, kõigil oli tore ja sai ka hea õppimise kõrvalt nalja.

Kuna rühmajuhid olid samamoodi noored nagu meie, siis nad olid väga mõistvad ja meiega samal lainel. Keegi ei tundnud ebamugavust ning juhendajad andsid ka motivatsiooni kaasa teha ning seletasid, et kui esimesel korral kohe miski ei õnnestu, siis on see täiesti okei. Peale seda programmi tunnen ma, et olen kindlasti arenenud, mu esinemisoskus on paremaks muutunud, enam ei tundugi nii hull näiteks klassi ees midagi esitama minna. Kindlasti olen julgem ka oma arvamuse avaldamises, nimelt oma arvamuse avaldamise struktuuris, et kui ütlen oma arvamuse, siis on mul ka näide ja selgitus kohe olemas.

Argumenteerimisoskus on kindlasti eluks väga vajalik, kasvõi jällegi oma arvamuse avaldamises, ma ei mõtle, et see on hea oma arvamuse peale surumises, aga niisama selle avaldamises. Ning kindlasti aitab argumenteerimisoskus näidata oma poolt mõnes olukorras, kus pead kellelegi midagi seletama või tõestama. Programmist võtan kindlasti kaasa oskuse argumente analüüsida ja koostada ning neid korrektselt esitada. Ning samuti nagu eelnevalt nimetasin – julguse oma arvamust või oma loo poolt avaldada, alati on ühel teemal või arvamusel mitu erinevat poolt, ei ole vale seda teistele avaldada või kaitsta.

Kuna programmis oli korralikus koguses praktilist tööd, siis programmi lõppedes Vabariigi Presidendi väitlusturniirile minnes ei olnud üldse nii suurt hirmu, et millegagi hakkama ei saa või ei julgeks kohtunike ette kõne esitama minna. Juhendajatega me tegime praktilise töö käigus päris mitu korda väitlemise vooru läbi ja see andis päris hea ülevaate, mis Presidendi väitlusturniiril juhtuma hakkab, oli olemas hea põhi. Isiklikult läks minu tiimil Presidendi väitlusturniiril üllatavalt hästi (üllatavalt, sest ega meist keegi väga ei uskunud, et väitlemisega, millega keegi tegelenud ei olnud, võib isegi ühest voorust edasi saada), saime kahest voorust edasi ning viimane voor oli kõige pingelisem ja tulisem väitlemine üldse.

„Argument 2022“ programm näitas mulle väitlemise maailma ning nüüd olen ka suunaga sinna, et olen hakkamas sellega ise tegelema. Terve Presidendi väitlusturniir oli nii meeldejääv ja kasulik kogemus, millest kunagi ei tahaks ilma jääda! Kindlasti soovitan seda programmi ka teistele!


Argumenteerimine aitab läbi analüüsimise endas selgusele jõuda

Ander Alliksaar, Valga Gümnaasiumi õpilane

Argument 2022 üritusest sain teada läbi Stuudiumisse saabunud kirja. Avaliku esinemisega seotud väljakutsed on tundunud alati põnevad, seega võtsin võimalusest kinni ning mõne nädala pärast sai juba grupp sama huvidega inimesi kokku.

Grupijuhid olid kohe alguses väga avatud meelega, vahemängud korraldati igati humoorikalt ja need nõudsid loomingulist mõtlemist. Informatsioonirikkad tunnid olid lihtsasti arusaadavad. Samuti saime alati asjakohast kriitikat, kuidas oma argumente paremaks teha Presidendi väitlusturniiriks. Lisaks avardasid nad meie mõttemaailma, miks on oma arvamuse põhjendamine oluline

Näiteks on tänapäevas nii palju erinevat infot, kuid kuidas sellejuures ennast esile tuua. Argument aitabki endas selgusele jõuda läbi analüüsimise ja seejuures taastada ka eneseusku. Ehk mis eluvaldkondades seda oskust kasutada on väga laialdased, alustades õpilastest lõpetades poliitikutega. Eesti president oma kõnes, Presidendi väitlusturniiril, mainis et tegelikult just eelmainitust viimased võiksid seda rohkem rakendada.  Väited üksinda ei vii kaalukaussi kummalegi poole, tekivad ainult tülid, kuid demokraatliku riigi juhtimisel tuleb toetuda faktidele, mis ka põhjendatud.

Väitlusturniirile jõudes oli see igati teistmoodi kogemus, uued inimesed, ootamatud faktid, mida siis vastasmeeskond välja tõi ning millega tuli koheselt tööle hakata, et väitlus võita. Küll aga oli kolmandaks väitlusturniiriks ,,ajud enamasti koos”, eriti meie rühmal, sest alustasime sõitu Tallinnasse juba kella viiest ning unetunnid olid jäänud seetõttu lühikeseks.

See-eest võtaksin programmist kaasa meeletu esinemisjulguse, arengu ning teadmised, mida igapäevases suhtluses ära kasutada. Esinemisjulgust oli mul ennegi olnud, kuid piltlikult öeldes ,,oma arvamuse peale surumine” võõrastele inimestele osutus minujaokski esmakordseks ja aitas viia välja igapäevasest mugavustsoonist. Igapäevasele elule tuli kindlasti kasuks täiendatud teadmised info filtreerimisel ja kuidas väljendada oma emotsioone ka põhjendatult.