KKEMV venekeelse arvestuse võitjad: tiitel on väikseim asi, mida väitlus anda võib

Rääkisime tänavuste Keskkoolide Eesti meistrivõistluste venekeelse turniiri võitjate Aleksei Laurandi ja Maksim Šarkoviga nende väitlusteest meistritiitli võitmiseni ja edasistest plaanidest!
Kui suur töö keskkoolide Eesti meistritiitli taga seisneb ja kas see on olnud teile alati eesmärgiks?

Aleksei:  
selle tiitli taga on aastatepikkune praktika ja õppimine. Meie klubi TalTechis, Argument, koroonaviiruse online-turniirid ja koolide meistrivõistluste etapid, infootsingud, unetud ööd argumentide väljamõtlemisega ja taktika ehitamisega. Minu jaoks on alati olnud eesmärk võita ja tõestada endale, et saan ja saan hakkama, kuid pärast tänavuses finaalis väitlemist, enne võitjate ja parimate esinejate väljakuulutamist, sain isiklikult enda jaoks aru, et tiitel on väikseim asi, mida väitlus mulle anda võib. Sel hetkel sai täiesti selgeks ütluse tähendus – "Põhiline pole võit, vaid osalemine, ja Eesti Väitlusseltsi pusa saamine".

Maksim:
minu jaoks on see kaks aastat osalemist kooliklubis ja üliõpilasklubis TalTech, mille jooksul õppisin võistlusväitlusega tegelema. Muidugi tahtsin võita meistrivõistlusi, saada karika, kuid see oli raske töö – ettevalmistus- ja meeskonnatöö.


Kuidas te üldse väitlusega tegelema hakkasite?

Aleksei: 
ma ei mäleta täpselt, mis asjaoludel, aga 9. klassis käisin koos sõpradega ühel nende aastate etapil, vahetult enne koroonakriisi algust, minu mäletamist mööda pakkus seda mulle üks 12. klassi õpilane minu koolist. Sellest hetkest läksin väitlusest väga elevile. Kui nägin, kuidas inimesed saavad sõna võtta ja oma mõtteid väljendada, siis tekkis ka tahtmine.

Maksim:  alustasin 11. klassis, kui korraldasime sõbra uurimistöö raames väitlusklubi, mille järel hakkasin turniiridel osalema.


Mida senine väitluskogemus teile õpetanud on?

Aleksei:  
väitlus inspireeris mind põhjalikult uurima religioosseid konflikte, majandust, psühholoogiat, geopoliitikat ja poliitikat. Usun, et iga inimene peaks vähemalt selleks, et valimistel õige valik teha, nendest küsimustest vähemalt algtasemel aru saama. Kui vaadata laiemalt, siis iga päev meie elus on lõputu väitlus, loogiliste ahelate ehitamine, oma vaatenurga kaitsmine ja teiste veenmine. Aruteludega tegelemine ei ole kindlasti eksimine. 

Maksim:  väitluses osalemine on andnud mulle enesekindluse, kriitilise mõtlemise oskuse ning suurepärased sõbrad ja tuttavad. Ma arvan, et iga noor peaks selle nimel vähemalt proovima arutelus osaleda.


Mis teie edasised plaanid on ja kas jääte väitlusega tegelema?

Aleksei: hindan koolietappe, jätkan osalemist TalTechi väitlusklubis, plaanin osaleda Euroopa turniiridel ja SpeakSmartis. Üldiselt aktiivne väitleja, nagu olin ja jään.

Maksim:  edasised debatiplaanid on võita Eesti meistrivõistlused ja osaleda Briti parlamendiformaadis, võimaluse korral aitan edaspidi korraldada kooliklubi debatimaailma uustulnukatele, võib-olla lähen Tartusse õppima, kuid siiski plaanin kogukonda arendada.


Lõpetuseks rääkige palun mõni vahva/tore/naljakas lugu, mis teile väitluse või väitlejatega meenub! 

Aleksei:  mul ei ole eraldi naljakat lugu, see oli lihtsalt uskumatu tore aeg mu elus ja lood, mis ilmselt ei sobi blogiformaati. Iga etapp, Suveakadeemia, Horvaatia reis on eraldi kogumik lugusid, sooje mälestusi. Ja kahjuks ei saa ma enamikku neist jagada.

Maksim:  raske on öelda, milline lugu on kõige naljakam. Ilmselt on paljud naljakamad lood seotud TalTechi klubiga, sinna kogunevad väga lahedad inimesed, kes saavad oma voorukõnedesse sageli huumorit lisada, eriti tulemusi oodates.