Eesti MM-koondis WSDC eel


26. juulist kuni 5. augustini toimuvad Keskkoolide maailmameistrivõistlused, kuhu Markus Laanoja eestvedamisel ja juhendamisel on võistlema minemas Helen Haamer, Ellinor Sutt, Lotta Vaher, Maare Karmen Oras ja Andreas Põšnograjev. Tutvume koondisega ja uurime, kuhu nende ambitsioon neid tulevikus viia võiks. 

Markus:  

"Viimase seitsme kuu jooksul tehtud tööle pannakse peagi punkt, kui astume MMil võistlustulle. Treenerina peaksin ilmselt olema pisut närviline või murelik, aga endalegi tuleb üllatusena, et peamiselt olen ma lihtsalt elevil. Arvan, et lapsed on näinud terve aasta jooksul vaeva ning tahan, et nad saaksid juba tehtud tööd praktikas kasutada. Minu suurim lootus on, et noored annavad endast parima - kui see tingimus saab täidetud, ei ole mul ühtegi põhjust neis pettuda ja usun, et nad saavad väga hästi hakkama. Aitäh kõigile, kes on meid abistanud ja meile kaasa elanud!"


Helen: 

"Kui mõnele on väitlus kätte andnud karjääriunistuse, siis minul on just vastupidi. Väitlus on andnud mulle võimaluse näha maailma iga külje alt ning lubanud mul uurida erinevaid eluvaldkondi – olgu see siis majandus, juura, poliitika või hoopis jalgpall. Nüüd tundub terve maailm kordades põnevam ja kutsuvam, palju raskem on otsustada, millisesse nurka ma ennast mahutada tahan. See, et väitlus on tuleviku valimise raskemaks teinud, ei ole halb asi. Tänu väitlusele on mul tunne, et saan kõigega hakkama, kui ma sellele pühendun. Ma oskan enda eest mõelda, teistega suhelda, end töösse visata, vaadata maailma läbi teise silmade – need on oskused, mis aitavad mind edasi olenemata eluteest. Kui ma ühel päeval otsustan, mida eluga peale hakkan, on see otsus parem just väitluse pärast."


Ellinor:

"Olen viimased kaks aastat unistanud meditsiini õppimisest. See põimib endasse teaduse ja kunsti, kuna pole vist ühtegi teist teaduse vormi, mis suudab inimelule nii otsest ja kohest mõju avaldada. Sellegipoolest pean tunnistama, et ma usun, et ei oleks mingit vahet, kui mu valik ka muutuks, kuna väitlus on mulle õpetanud universaalselt kõige vajalikumaid oskuseid: töötama turniiridel väga intensiivse pinge all, omama tiimi ees vastutustunnet, sundima end empatiseerima teiste inimgruppidega, et teemat mõista ning viimaks olen sõlminud tänu väitlusele hunniku väärtuslikke sõprussuhteid. Eelnimetatud asjad on minu jaoks hindamatud ja seega tunnen, et 3 aastat higi ja pisaraid väitluses tasuvad ennast järjest rohkem ära. Usun sügavalt, et ei eksisteeri eriala, mida väitlus ei toetaks."


Andreas:

"Ma pole veel küll täiesti kindel, kelleks ma tulevikus saada tahan, aga praegu tundub, et tahaks tegeleda juuraga. Ma arvan, et väitlus aitab sellel teel kolmel erineval tasandil. Kõige ilmselgem oskus, mille väitlusest kaasa olen saanud ning mis tulevikus kasulikuks osutub, on argumenteerimisoskuse ja ratsionaalse mõtlemise arendamine, mis tuleb kindlasti kasuks igas valdkonnas, seda ka juuras. Samuti leiab rakendust võime süveneda ühte kindlasse ja vahel tuima teemasse, mis tekib, kui väitlusturniiride jaoks peab kaasuse tegemiseks kulutama kümneid tunde. Lõpuks usun ka, et väitlusmaastikul saab palju kasulikke tutvusi - paljud vanemad väitlejad õpivad samuti õigusteadust ning osad juba töötavad seal valdkonnas, mis annab võimaluse palju teada saada ning tuleviku osas rohkem informeeritud valiku teha."


Lotta:

"Ma tahan tulevikus saada reaalainete õpetajaks. Väitlus on mulle andnud esinemis-, koolitamis-, ja õpetamisvõimalusi. Tänu väitlusele olen enesekindlam ja parem esineja."


Maare:

"Ma ei tea veel täpselt kelleks ma saada tahan, aga ma tahan minna ülikoolis Hiina uuringuid õppima. Väitlus toetab seda mitmel viisil, alustades sellega, et läbi väitluse tekkis minu huvi Hiina vastu. Väitlemine on õpetanud mind infot efektiivsemalt otsima ja sügavamalt analüüsima, mis aitavad mind kindlasti elus edasi. Kasuks tulevad ka julgus ja hea suhtlemisoskus, mida väitlus tugevalt arendab."



Eesti MM-tiimi seikluste kohta saab lugeda WSDC blogist.

Keskkoolide maailmameistrivõistlused (World Schools Debating Championships) toimuvad iga aasta suvel erinevas maailma riigis. Tegemist on kõige kõrgematasemelisema õpilastele mõeldud võistlusega maailmas, kus võistlevad rohkem kui 60 riiki erinevatelt kontinentidelt. Eesti on maailmameistrivõistlustest osa võtnud juba üle 20 aasta.