Arvamusfestival 2022

12. ja 13. augustil toimus iga-aastane Arvamusfestival, kus Väitlusselts ka sel korral kohal oli! Nagu ka varasemalt, viis EVS see aasta arutelude alguses läbi erinevaid miniväitluseid, mis tutvustasid teemat ja võimalikke seisukohti. Nii väitlejate kui ka arutelu korraldajate meelest olid väitlused edukad ja põnevad, ning mitme korraldaja sõnul lisasid need aruteludele palju juurde. Anname lühikese ülevaate väitlustest, mida me see aasta läbi viisime!

“Mikrokraadiprogramm - paindlik õpe ülikoolides” arutelu eel väitlesid Markus Laanoja ja Heiki Viisimaa. Väitlus keskendus mikrokraadide headele ja halvematele külgedele ning kas mikrokraadid võiksid ka Eestis populaarsemad olla. Helen Haamer ja Heiki Viisimaa väitlesid keskkonnateemadel arutelus “”Kas olla või näida” – kliimaväidete usaldusväärsusest”. Väitlus käis erinevate firmade poolt tehtavate kliimaväidete üle: lennufirmad, mis väidavad, et nad on süsinikuneutraalsed, või plasttooted, mis on väidetavalt 100% ümbertöödeldud. Väitluses arutati, kas kliimaväidete tegemine on hea, isegi kui need pole tõesed. Arutati mõju nii tarbijatele, firmadele kui ka poliitikale. “Milleks meile tippsport” arutelus väitlesid Martin Küüsmaa ja Helen Haamer tippspordi rahastamise põhimõtete üle. Üks pool väitis, et rahastama peaks vaid parimatest parimaid, ning teine pool argumenteeris, et tippsportlasi peaks rahastame laialdaselt ja võimalikult paljudel eri aladel.

Arvamusfestivali teisel päeval said moe- ja keskkonnateemadel väidelda taas Markus Laanoja ja Helery Maidlas. “Milline on moe- ja rõivatööstuse hind?” arutelu eel tehti poolt- ja vastuargumente tarbija isikliku kohustuse kohta valida eetilist moodi. Arutelu korraldaja ka kommenteeris, et väitlus oli arutelule inspireeriv ning publikut käimatõmbav.

Noorte teemadel said väidelda ka meie enda noored Karl-Enrik Kriis ja Markus. “Milleks meile noorte osalus?” arutelu eel väideldi klassikalist teemat: kas noortele peaks poliitikas kehtima kvoodisüsteem. Viimase väitluse tegid Markus ja Martin arutelus “15 aastaga Euroopa 5 rattarikkaima riigi hulka!” Teemaks oli: “Tallinn peaks olema radikaalselt autovastane, et soodustada rattaga sõitmist”. Argumente tehti nii autokasutuse vajalikkuse kui ka keskkonna kohta.

Lisaks väitlustele esindas ka tegevjuht Kristin Parts EVSi perspektiivi arutelus “Kes on strateegiline partner riigile?”. Väitleja Helen Haamer esindas elluastuva noore perspektiivi arutelus “Kust tulevad targad patsiendid?”.

Miniväitluseid tutvustava artikli leiad ka Arvamusfestivali veebist!