Veebruarikuu persoon: aasta kohtunik 2024 ja TalTechi väitlusklubi president Ilja Freiberg
Veebruarikuu persooniloos keskmes on 2024. aasta lõpul aasta kohtuniku tiitli pälvinud ning igapäevaselt TalTechi väitlusklubi vedav Ilja Freiberg. Kuidas Ilja väitluseni jõudis, mis teda selle juures paelub ning miks on väitlus talle nii südamelähedane, loe juba persooniloost!
Kuidas Sa väitluseni jõudsid?
See juhtus nii juhuslikult, et ilmselt naeratas saatus mulle sel hetkel. Piilusin klassiõe õlalt, kui ta luges huvijuhi kirja. See oli teade, et noortekeskuses alustab väitlusklubi, mida tollal juhtis Timofei Petuhhov. Samas tol ajal sattusin tihti olukorda, kus sõpradega vaieldes märkasin nende jutus vigu, kuid ei suutnud täpselt määratleda, milliseid, ja väitlusklubiga liitumine oli lahendus.
Mis Sind väitluse juures paelub?
Adrenaliin. Isegi kümme aastat hiljem higistavad mu peopesad enne kõnet. See hetk, kui sõnad muutuvad mõtestatud argumendiks ja argument võiduks. Kui kuulad vastase kõnet ja tunned: siin see on – see nõel heinakuhjas, mida oled otsinud ja mis võib mängu muuta.
EVS tunnustas Sind 2024. aasta lõpus aasta kohtuniku tiitliga. Kuidas jõudsid sinna, et lisaks aktiivsele väitlemisele pürgid ka üha paremaks ja rahvusvahelisemaks kohtunikuks?
2023. aastal võitsin Eesti meistrivõistlused ja sain parimaks kõnelejaks. Siis mõistsin, et järgmine samm on rahvusvaheline tase. Suvel sõitsin Euroopa meistrivõistlustele – olime ainus meeskond Eestist ja vist kogu Baltikumist. Kuid seal sain aru, et kohtunikutöö on veelgi põnevam. Pealegi on kohtunik tegelikult kõige pikema kõnega kõneleja. Kohtunikukogemus aitab mitte ainult võistlejana ja treeneritöös, vaid ka klubiarenduse mõistmisel.
Juhid hetkel TalTechi väitlusklubi. Kuidas Sinust väitlusklubi president sai ja mis on selle juures erilist?
See oli lihtne – esitasin end klubi juhatusse ning hiljem presidendiks. Enne seda olin mitu aastat kooliklubis juht ja arendasin selle kõige edukamaks venekeelseks kooli väitlusklubiks. 2024. aastal sai see parima liikumise auhinna. Pärast seda otsustasin ette võtta järgmise keerukama väljakutse.
TalTechi klubi teeb eriliseks selle suurus: igal nädalal toimub kolm kohtumist, kuhu tuleb kokku üle 50 inimese. Meil on suur eelarve, kuna saame rahastust ja kasutame seda kohtumiste, turniiride, pidude, saunaõhtute ja palju muu korraldamiseks. Kõik see toetab tugevat kogukonda, kus inimesed jäävad pärast debatte tihti veel tundideks maailmaasju edasi arutama.
Mis on Su eesmärgid väitlusega seoses?
Praegu on minu peamine eesmärk klubi arendamine, sest sellest sõltub väga palju. See on mulle oluline kogemus, kuna pean juhtima inimesi, kes ei tööta raha eest. See erineb isegi turniiride korraldamisest – siin on vaja maratonilaadset lähenemist, kus meeskonda tuleb toetada terve aasta jooksul. Igal nädalal tuleb teha rutiinseid protsesse, millest ei saa mööda vaadata.
Lisaks treenin praegu koolitiimi. See on esimene aasta, kui venekeelses suunas oleme treeneritöö nii suures mahus käivitanud ja minu jaoks on see veel üks avastamata tee.
Miks peaksid noored lisaks väitlusoskusele end ka kohtunikuna arendama?
Esiteks aitab kohtunikutöö areneda väitluses. Teiseks, kui vaadata praktilisest küljest, osaleme me sageli diskussioonides passiivselt: poliitikud räägivad omavahel, mitte meiega, arvamusartiklid avaldatakse ilma reaalse dialoogita. Elus oleme tihti pigem kohtunikud kui kõnelejad.
Samuti ei jää paljud meist igavesti kooliõpilasteks, kuid soov käia koolide meistrivõistlustel jääb. Kohtunikutöö on ideaalne võimalus debattides edasi osaleda. Eestis ei ole üritusi liiga palju ja me kõik tahame neist maksimaalselt osa saada.
Millega Sa väljaspool väitlust tegeled?
Töötan. Paljude inimeste jaoks on peamine identiteedi osa nende amet, kuid minu puhul see nii ei ole.
Küll aga ei ole väitlus ammu enam lihtsalt hobi – see võtab nädalas kümneid tunde, määrab puhkuse kuupäevad ja palju muud. Väitlusega tegelemise kõrvalt olen viimased pool aastat aktiivselt jõusaalitrennis käinud ja töötan juhiloa saamise nimel.