HINNANG | Jüri Ratas ja noor Terras osutusid eurodebatil koduväljaku eelisega Kaljurannast ootamatult veenvamaks
HINNANG | Jüri Ratas ja noor Terras osutusid eurodebatil koduväljaku eelisega Kaljurannast ootamatult veenvamaks
8. mai 2024
Triinu Jõgi
FOTO: TIIT BLAAT | DELFI MEEDIA
26. aprillil Tallinnas Forum hotellis avatud ühiskonna foorumil peetud eurokandidaatide debatis osutusid kõige veenvamaks ootamatult Jüri Ratas ja Hendrik Johannes Terras, kes edestasid isegi praegust eurosaadikut Marina Kaljuranda.
Nemad kolm domineerisid debatti kõige enam, tagaplaanile jäid seega Yoko Alender Reformierakonnast, Erki Savisaar Keskerakonnast ja Arvo Aller Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast.
Debatt keskendus kolmele suurele küsimusele: kas täna on sõnavabadusega hästi? Kas Euroopa Liidul peaks olema rohkem volitusi avatud ühiskonna ja õigusriigi põhimõtete jõustamiseks? Kas kodanikele tuleks anda suurem roll ELi poliitika kujundamisel.
Järgnevalt kommenteerime kõigi kuue esinemisi ja toome välja, kes millega enim silma jäi.
Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) - suurim vaidleja
Kaljurand paistis enim silma teistele reaalsuskontrolli tegemisega. Näiteks tuletas ta meelde, et Eesti seadustik ei ole sõnavabaduse küsimuses Euroopa Liidu direktiividega kooskõlas, ning ELi kaitsepoliitika ühehäälse hääletamismudeli üle arutades tõi ta välja, et mitmes muus ELi valdkonnas ühehäälsust pole.
Samuti võiks Kaljurannale omistada enim isiklikke saavutusi esile toonud väitleja tiitli, kuna mitmes repliigis sidus ta väited enda varasema kogemusega. Üldiselt osales Kaljurand debatis väga aktiivselt, kohati ka teistele kandidaatidele vahele segades.
Erki Savisaar (Keskerakond) - parim küsimustele vastaja
Savisaar esitas debatis teemasse hästi minevaid vahemärkusi, ent need jäid teiste kandidaatide sõnavõttudega võrreldes pigem tagaplaanile. Ta tegeles peamiselt moderaatori küsimustele vastamisega ja esitas teiste kandidaatidega võrreldes vähem vasturepliike.
Yoko Alender (Reformierakond) - arutelu arendaja
Alender oli aktiivsem esimeses, sõnavabaduse teemas, paistes seal silma rohkete omapoolsete repliikidega. Ka tegeles ta teiste debateerijate kaasamise ning nende märkustele vastamisega.
Debati teises pooles jäid tema sõnavõtud siiski veidi aktiivsemate osalejate varju. Samas edendas Alender debatti hästi edasi, tuues sisse mitmeid teemalaiendusi, millega läksid teised kandidaadid tihti kaasa.
Arvo Aller (Eesti Konservatiive Rahvaerakond) - suure pildi hoidja
Aller hoidis debatis esil suurt pilti - pea iga teema osas seostas ta oma vastuse debati pealkirjaga „Kas sellist Euroopat me tahtsimegi?“. See aitas tal hoida oma vastuses fookust, ühendades oma sõnavõtu tihti ka EKRE üldise maailmavaatega.
Küll aga ei olnud Aller debati aktiivsemate osalejate seas. Tal ei õnnestunud teisi debateerijaid veenda oma teemapüstitustega kaasa minema: mitmed teistest erinevad vaatepunktid jäid ainult tema kõnelemisaja sisse.
Hendrik Johannes Terras (Eesti 200) - selgeim kõneleja
Terras paistis silma pikkade sõnavõttudega. Tema tugevus oli, et ta jäi enda seisukohtadele kindlaks ka siis, kui teised osalejad talle vastu vaidlesid. Enda väiteid põhjendas ta tihti selgete ja loogiliste selgitustega, jättes endast hea põhjendaja ja lihtsasti kuulatava kõneleja mulje.
Jüri Ratas (Isamaa) - parim näitemeister
Ratas paistis samuti silma väga aktiivse osalusega ja eriti teiste kandidaatide repliikidele vastamisega. Ta tõi enda väidetes tihti välja, kuidas need suhestuvad eelnevate kõnelejate öelduga. Tihe ümberlükkamine ja teiste kõnepunktidele vastamine lõi debatti edukalt sidusust.
Samuti säras Ratas väga mitmes vastuses näidete kasutamisel, meenutades näiteks enda mälestusi või Euroopa tähtsaid poliitilisi momente. See aitas Ratasel hoida debatis relevantsust, ent kohati oleks ta võinud näited enda sisulise argumendiga paremini ära siduda.
Artikkel ilmus Eesti Päevalehes.