VALIMISKONTROLL | Kas EKRE saaks takistada võõrtööjõu kasutamist kohalikus omavalituses?

Faktikontrolli KOV-eri kontrollis võrdleme valimislubadusi hea valimistavaga ja anname hinnangu, kas EKRE lubadus olla välismaise odavtööjõu kasutamise vastu läheb ikka hea valimistavaga kokku.
TSITAAT

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on kohalikeks valimisteks avaldanud oma üle-eestilise programmi, milles antakse põhjuseid, miks valida EKREt üle kogu Eesti. Üks lubadustest on: "Me oleme välismaise odavtööjõu kasutamise vastu, sest immigrandid võtavad töö meie inimestelt ja suruvad alla meie palgad."


Võrdleme EKRE lubadust kahe hea valimistava kriteeriumiga. Esiteks kontrollime, kas "valimislubadused on seotud valitava esinduskogu pädevusega." Teiseks vaatame, kas "välditakse kontrollimata faktide või valeinfo teadlikku levitamist."


KONTROLL: Pädevus


Esimeses kontrolli osas vaatame, kas EKRE lubadus on seotud KOVi pädevustega. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse paragrahv 6 alusel ei kuulu ränne ja selle korraldamine KOVi pädevuste hulka. Välismaalase Eestisse saabumise, Eestis ajutise viibimise, elamise ja töötamise aluseid reguleerib välismaalaste seadus. Selle seaduse alusel saab välismaalasi palgata ilma keskmise palga maksmise nõudeta näiteks hooajatöötajana.


Seaduses on eraldi küll KOVidele antud kohustus teatada politseile ebaseaduslikult seal viibivatest välismaalastest (§ 294), ent see ei anna kuidagi alust olla välismaise odavtööjõu kasutamise vastu. Kui välismaalased on korrektselt registreeritud, ei jää kohalikul omavalitsusel ruumi sekkuda ettevõtjate valikusse seda tööjõudu kasutada.


OTSUS


Kuna EKRE lubadusest jääb ebaselgeks, kuidas saab erakond KOV valimiste raames välismaise odavtööjõu kasutamise vastu olla, ei ole see lubadus kooskõlas KOV pädevusega.


Puudulik


KONTROLL: Valeinfo


Teisena kontrollime, kas EKRE seletus vastuseisule on faktiliselt õige. Faktikontrollil ei õnnestunud leida tõendeid, mis üheselt tõestaks või lükkaks ümber võõrtööjõu positiivset või negatiivset mõju palgakasvule. Oxfordi Ülikooli Migratsiooni Observatooriumi alusel on immigratsioonil üldiselt väike mõju keskmistele palkadele. Madalapalgalistel on suurem tõenäosus, et palgad lähevad alla, kuid keskmise- ja kõrgepalgaliste tasu pigem tõuseb.


Uuringud on jõudnud erinevatele tulemustele - kokkuvõttes on mõne uuringu alusel väike positiivne mõju palkadele, mõne alusel väike negatiivne mõju. Inglismaa tööturg on küll erinev, ent teoreetilised ja statistilised andmed siiski näitavad, et palkadele on immigrantide mõju madal. Eesti Panga ökonomist Katrin Urke on kinnitanud, et kuna "Eesti jaoks on tööjõu sisseränne üsnagi uus nähtus, ei saa selle mõju meie hõivele ja palkadele veel täpselt hinnata" ning võib võrrelda teiste riikide kogemusega.




Eesti Panga ökonomist Urke hinnangul sõltub välistööjõu mõju sellest, kas võõrtöölised asendavad või täiendavad kohaliku tööjõu oskuseid. Seni on Eestis võõrtöölised pigem aidanud tegeleda tööjõupuudusega, ent lõplikku ettevaatavat trendi see ei garanteeri.


OTSUS

Sisuliselt pole praeguse hetkeni väide olnud tõsi, kuna immigratsiooni mõju on olnud seni positiivne, ent kuna pikemat trendi vaadates arvamused lahknevad, ei saa kindlalt väita, kas on või ei ole levitatud valeinfot.

Nii ja naa.



PROJEKTIST


Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid.


Faktikontrolli KOV-valimiste eri eesmärk on kontrollida kohaliku omavalitsuse volikogu valimistega seotud väiteid, valimislubadusi ja väljaütlemisi, et tagada võimalikult faktipõhine ja valimistega seotud ühiskondlik arutelu. KOV-eri kontrollid järgivad samu faktipõhisuse, läbipaistvuse ja erapooletuse põhimõtteid ning kontrolli protsessi nagu tavalised kontrollid. Projekti rahastatakse Aktiivsete Kodanike Fondi toetusest, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga. KOV-eri kontrollidele antakse üks viiest hinnangust: eeskujulik, hea, nii ja naa, kasin, ja puudulik.


Faktikontroll kontrollib ainult kas väljaütlemised lähevad hea valimistavaga kokku ja ei soosi ega kritiseeri ühtegi erakonda ega maailmavaadet.