FAKTIKONTROLL | Kas Martin Helme on olnud järjepidavalt pronkssõduri liigutamise vastu?

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas EKRE liider Martin Helme väidab õigesti, et ta ei ole kunagi arvanud, et pronkssõduri liigutamine on hea mõte?
TSITAAT

Äsja EKRE uueks esimeheks valitud rahandusminister Martin Helme ütles intervjuus Toomas Sildamile: "[ma] ei ole kunagi arvanud, et oli hea mõte viia pronkssõdur ühest kohast teise."

KONTROLL

Kontrolliks vaatame Martin Helme 2007. aasta aprillis antud intervjuud Õhtulehele. Seal lausus Helme: "Loomulikult oleks tulnud kuju [...] Tõnismäelt ammu ära viia. Viimane aeg selleks oli eelmise aasta mais puhkenud konflikti järel. [...] Pronkssõduri äraviimine oli ainuõige lahendus, ainult seda oleks tulnud teha ammu-ammu. [...]”

OTSUS

Vale.

PROJEKTIST

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi 2017. aastal käivitatud projektis Faktikontroll jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.