FAKTIKONTROLL | Kas Jaak Madisonil on õigus, et president ei saa hinnata seadust põhiseadusega vastuolus olevaks?

25. juunil tegi president Kersti Kaljulaid avalduse, et ei kuuluta välja välisteenistuse seaduse muudatused, kuna need on vastuolus Eesti Vabariigi põhiseadusega.

KONTROLL


Jaak Madisoni kommentaarist kontrollime, kas presidendil on õigust öelda, et Riigikogus väljapakutud seadus on põhiseadusega vastuolus.


Eesti Põhiseaduse § 107 alusel on presidendil õigus jätta välja kuulutamata Riigikogu poolt vastuvõetud seadus ja saata selle koos motiveeritud otsusega neljateistkümne päeva jooksul Riigikogule uueks arutamiseks ja otsustamiseks. Kui Riigikogu võtab Presidendi poolt tagasi saadetud seaduse muutmata kujul uuesti vastu, kuulutab President seaduse välja või pöördub Riigikohtu poole ettepanekuga tunnistada seadus põhiseadusega vastuolus olevaks. Kui Riigikohus tunnistab seaduse põhiseadusega kooskõlas olevaks, kuulutab Vabariigi President seaduse välja.


Selle paragrahvi alusel on Madisonil õigus, et lõpliku otsuse Põhiseadusega kooskõlas olemise kohta annab Riigikohus. Küll aga ei tähenda see, et presidendil pole õigust anda oma hinnangut, et seadus on Põhiseadusega vastuolus.


President võib seaduse välja kuulutamata jätta juriidilistel ja mitte-juriidilistel põhjustel (Eesti Vabariigi Põhiseaduse kommenteeritud väljaanne 2017, § 107, 7). Põhiseadusega vastuolu võib olla üks juriidilistest põhjustest. Paragrahv 107 seletavas punktis 10 on Põhiseadusega vastuolu seletatud: “Seaduse vastuolu nende sätetega ei pruugi Vabariigi Presidendil olla võimalik tuvastada ja motiveerida seaduste väljakuulutamiseks ettenähtud lühikese, 14-päevase tähtaja tõttu. Seetõttu peaks president jätma seaduse välja kuulutamata üksnes juhul, kui tema hinnangul on see ilmselgelt põhiseadusega vastuolus.”


Selle alusel on Kaljulaidil õigus väita, et Riigikogu poolt vastuvõetud seadus on Põhiseadusega vastuolus, ja jätta see seetõttu välja kuulutamata. Lõpliku hinnangu teeb tõesti Riigikohus, aga presidendil on õigus anda oma hinnang. Kui Riigikohus arvab lõpuks, et seadus on Põhiseadusega kooskõlas, peab president selle välja kuulutama.

OTSUS



Nii ja Naa

PROJEKTIST



Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.


Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi 2017. aastal käivitatud projektis Faktikontroll jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad.Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.