FAKTIKONTROLL | Kas Henn Põlluaasal oli õigus, et Reformierakond tegi ettepaneku liita Eesti Venemaa koosseisu?

Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele väide, nagu oleks Reformierakond teinud ettepaneku viia Eestis läbi rahvahääletus Eesti Venemaa koosseisu kuulumise kohta.

TSITAAT


10. jaanuaril tegi Riigikogu esimees Henn Põlluaas oma Facebooki seinal järgmise avalduse: ,,Reformierakondlased Urmas Kruuse, Jüri Jaanson ja Ants Laaneots tegid ettepaneku viia Eesti vene võimu alla. Nad soovisid panna rahvahääletusele küsimuse, kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu."

KONTROLL

Riigikogu menetluses olevale otsuse eelnõule nr 288 „Rahvahääletuse korraldamine abielu mõiste küsimuses" esitasid kolm Riigikogu liiget Urmas Kruuse, Jüri Jaanson ja Ants Laaneots järgneva muudatusettepaneku: „Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?" Tänaseks on muudatusettepanek tagasi võetud.

Antud sõnastus küsib Venemaa koosseisu kuulumise paremuse hinnangut. Eelnõu antud muudatusettepaneku sõnastus ei võimalda vastajal väljendada tahet Venemaa koosseisu astumiseks ega algata vastavat protsessi. Kui küsimus jõuaks rahvani ja rahvas vastaks küsimusele jaatavalt, ei tähendaks see Eesti liitmist Venemaaga, kuna küsimus ei anna selleks alust.

Seega on Põlluaas oma avalduses teinud antud küsimuse osas vale järelduse.

OTSUS

Vale
Vale


PROJEKTIST

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.