FAKTIKONTROLL | Kas Madis Timpsonil on õigus, et üldmenetlustes on menetlusaeg viie aastaga ligi kaks korda pikenenud?

7. september 2024

Iris Altmets

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas endise justiitsministri Madis Timpsoni väide keskmise menetlusaja pea kahekordse pikenemise kohta viimase viie aasta jooksul vastab tõele.

TSITAAT | 3. juulil esitas Madis Timpson Rahvusringhäälingu intervjuus Mirko Ojakivile ja Iida-Mai Einmaale väite: „Kui me võrdleme viie aasta taguse ajaga, siis üldmenetlustes keskmine menetlusaeg on pea kaks korda pikenenud. See on probleem.“

KONTROLL | Justiitsministeeriumilt kommentaari küsides saime täpsustuse, et kuna käesoleva aasta kohta andmed veel puuduvad, on Timpson oma väites võrrelnud 2023. ja 2018. aasta analüüse. Kõige asjakohasemad kokkuvõtted erinevate menetlusliikide kohta koondatakse iga-aastaselt kohtute aastaraamatutesse. Nüüdseks aegunud keskmiste ning mediaanide arvutussüsteemi järgi toimis varasemalt usaldusväärse statistikakeskkonnana ka justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu, sestap toome läbipaistvuse huvides välja andmed mõlemast allikast.

Esmalt kontrollime kohtute menetlusstatistika keskkonda – kust ka justiitsministri allikad pärinevad – kasutades antud aastate andmeid. 2018. aastal oli üldmenetluse keskmine menetlusaeg 220 päeva, 2023. aastal oli keskmine menetlusaeg kasvanud 315 päevani, seega kasv oli ligikaudu 43%.

Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu andmetes puuduvad 2023. aasta andmed, seega saame sellele toetudes võrrelda nelja aasta pikkust perioodi. 2018. aastal oli kõigi menetlusliikide menetlusaja pikkus 229 päeva ja 2022. aasta keskmine 319 päeva. Muutus nelja aasta lõikes jääb samuti ligikaudu 39,5%-lise kasvu piiresse.

Andmed kahel leheküljel on saadud kasutades erinevat arvutusloogikat, muuhulgas on alates 2023. aastast hakatud kokkuvõtvates andmetes eristama erinevate menetlusliikide keskmisi ja mediaane (üld-, kokkuleppe-, lühi- ja käskmenetlus). Varasemates andmetes, sh justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika lehel ei ole andmed nii spetsiifiliselt eraldatud ning antud keskkonnas puudub ka kõige värskem, 2023. aasta statistika. Seega on väide piiratud allikate ning faktinihete tõttu osaliselt kontrollitav.

OTSUS | Pigem vale.

Üldmenetluse menetlusajad on viimase viie aasta jooksul tõesti pikenenud, kuid mitte sel määral, nagu väidab Madis Timpson.

Shopping cart
Sidebar
Meie veebilehe sirvimise jätkamisel nõustud selle kasutuskogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega.
Start typing to see posts you are looking for.