Eesti esindus jõudis keskkoolinoorte Euroopa meistrivõistlustel poolfinaali!

27. veebruarist 2. märtsini Rumeenias Bukarestis toimunud 2025. keskkoolinoorte Euroopa meistrivõistlustel ehk EuroSDC-l väitles tiim Estonia A koosseisus Richard Käsper, Ramon Gelkov ja Kaspar Noor poolfinaalis, ent finaaliuks jäi sel korral suletuks.

Kogu turniiri vältel kõrgetasemelist väitlust näidanud Estonia A oli eelvoorude parim võistkond, võites ainsana suisa kõik kuus eelvooru. EuroSDC finaalis väitlesid Sloveenia ja korraldajariik Rumeenia ning Euroopa meistriks tuli tänavu Sloveenia, keda eestlased eelvoorudes võitsid.

Teise võistkonnana esindas Eestit Estonia B, kuhu kuulusid Lola Tiina Särekanno, Bianca Sinivee ja Anni Sooman. Estonia B sel turniiril veerandfinaali ei jõudnud, ent naasid võistlustelt väärt kogemusega.

Lisaks kahele võistkonnale osalesid turniiril kohtunikena Tommi Valgma ja Ilja Freiberg, kellest esimene hindas ka finaali ja algajate finaali.

Kaspar Noor tõi välja, et lisaks kõrgele väitlus- ja korraldustasemele pakkus turniir hulganisti huvitavaid vestlusi konkurentidega, kellest mitmeid saab turniiri järel sõpradeks kutsuda. "EuroSDC oli eriti meeleolukas ja meeldejääv turniir. See oli kindlasti eriline ja läbimõeldud kogemus nii väitlejate taseme, kõrge kohtunike taseme kui ka hästi valitud teemade tõttu. Kõik meie vastased olid ka peale väitlust imelised vestluskaaslased ja mitmed neist nüüdseks ka uued sõbrad. Olen õnnelik, et saame olla tõeliselt uhked Eesti saavutuste üle väitlusmaastikul!"

Richard Käsper kirjeldas ka turniirile eelnenud unetut ööd ja ootamatuid probleeme, mis Rumeeniasse jõudes noormehi ees ootasid, aga ei vahetaks kogemust tervikuna millegi vastu. "Minu jaoks oli kogu EuroSDC natuke nagu unenägu. Seda kindlasti ka sellepärast, et see reis hakkas uniselt. Mina, Ramon ja Kaspar otsustasime, et kuna lend on hommikul vara, siis võib ju sama hästi terve öö üleval olla ja otse lennule minna. Selleks ajaks, kui me juba lennujaama jõudsime, olime me kõik õrnas deliiriumis. Rumeeniasse jõudmine ei teinud seda kõike tükikestki lihtsamaks. Kohe alguses sain mina bussis trahvi ning seejärel avastasime, et kogu Kaspari registreerimine oli kaduma läinud ning seega polnud tal algselt hotellituba.

Turniir ise oli imeline. Me saime kohtuda nii paljude toredate ja huvitavate inimestega. Paljud olid vanad tuttavad varasematest turniiridest, aga ka väga palju oli uusi nägusid, kellega polnud varem olnud võimalust kohtuda. Kolm vooru päevas oli küll väsitav, aga hea seltskond hoidis alati tuju kõrgel. Lõpuks õnnestus meil võita kõik kuus vooru ja jõuda poolfinaali, mis ausalt öeldes pole mulle ikka õieti kohale jõudnud. Minu lemmik hetk tervel turniiril oli kahtlemata 10 parima kõneleja kuulutamine, sest sain seista seal laval koos oma terve tiimiga. Terve EuroSDC on üks minu kõige soojemaid mälestusi, mis väitluses on tekkinud."

Ramon Gelkov on samuti tulemuse üle uhke, ent nentis, et kaotus poolfinaalis kriibib veidi hinge. "EuroSDC oli korraga nii tõestus kui ka meeldetuletus. Individuaalsed ja tiimi tulemused kinnitasid, et kogu eelmise aasta töö kandis vilja. Samas tõi poolfinaali kaotus kainestava reaalsuse – see turniir oleks võinud olla veel enamat. Iga hüppega tekib paratamatult küsimus: kui palju kaugemale oleks võinud minna? Jään järgmistele tiimidele kaasa elama, sest tean, et see tee ei lõpe siin – ükskord tuleb see võit koju."

Bianca Sinivee hindab kõrgelt turniirilt saadud kogemust ja omandatud uusi oskusi. "Isiklikust kogemusest võin öelda, et  keskkoolide Euroopa meistrivõistlused oli kõige arendavam turniir, kus käinud olen — teemad olid väga mitmekesised, erinevate riikide väitlustase pigem kõrge ning kohtunikud alati väga põhjalikud ja abivalmid. Selle turniiri jooksul arendasin kõige rohkem improteemaks ette valmistumise oskust ning õppisin, kuidas kaardistada väitluse potentsiaalseid käike juba teemat kuuldes.

Kui vaadata tagasi meeleolukatele kogemustele turniiril, siis kuigi mulle väga meeldis ka välismaade väitlejatega mõtteid vahetada, jäi kõige meeldejäämavaks teistele eestlastele kaasa elamine ning nendega pärast pikka väitluspäeva mõtete vahetamine — ükskord me võidame niikuinii!"

Lola Tiina Särekanno suutis Euroopa meistrivõistluste kogemuse laiemasse raami seada. "Kaasuseid kirjutades ja intensiivselt väideldes võib vahel ununeda, miks ma tegelikult selle kõigega tegelen. Kuid turniirid, nagu selle aasta EuroSDC, tuletavad selle alati meelde. Siiralt mõtlemapanevad ja väljakutset pakkuvad teemad, kõrgel tasemel välismaa väitlejad ning põnev võõras riik olid kõik osa EuroSDC paketist, muutes selle tohutult nauditavaks kogemuseks. Välismaa turniirid on alati põnevad, sest need toovad kokku seinast seina inimesi, kes kõik mingi piirini mõjutavad ka minu enda lähenemist väitlusele, näiteks oli tohutult huvitav väidelda sama riigi eri tiimide vastu.

Kuid eriti eriliseks tegi turniiri see, et sai näha oma sõpru Eesti lippu kõrgel hoidmas nii kohtunikutoolis kui ka kõnepuldi taga. Lõppude lõpuks on väitluses just kõige tähtsam kogukond, mis toetab sinu arengut nii väitlejana kui ka inimesena!"

Ka Anni Sooman hindab enim turniirilt saadud kogemust ja õppetunde. "Euroopa meistrivõistlused olid minu jaoks väga eriline, aga ennekõike väga vajalik ja õpetlik kogemus. Väga lahe oli kohtuda erinevate riikide väitlejate ning kohtunikega, kelle tagasisidel oli hindamatu väärtus. Peamine, mis turniirilt kaasa võtan, on areng väitlejana, uued perspektiivid väitlusele ning lisamotivatsioon nüüd veel kõrgemate eesmärkide nimel pingutada. Selle kõrval ei ole vähem olulised ilusad, armsad ja uhked hetked oma tiimi ja kogu Eesti delegatsiooniga, mida reisist nostalgiaga meenutama jään."

Kohtunik Tommi Valgma jaoks oli suur asi hinnata juba veerandfinaali, aga veelgi otsustavamatel väitlustel kohtunikuna tegutsemine tundub talle siiani uskumatu. "Ma olin juba täiesti pahviks löödud, kui turniiri peakohtunikud otsustasid mind veerandfinaali hindavaks kohtunikuks valida. Tundsin äärmiselt suurt uhkust näha, kuidas Eesti tiimid domineerisid ning kuidas “Estonia” oli kõik, millest teised kohtunikud suutsid teatud ajahetkedel rääkida. Kuid hiljem valiti mind veel EuroSDC finaali (ja lisaks algajate finaali) hindavaks kohtunikuks, olles esimene eestlane, kes seda teinud on. Loodan seda jätkata ka tulevikus, kuna see turniir kinnitas mulle järjekordselt, et Eestil on rahvusvahelisele väitluskogukonnale palju pakkuda ja tõestada. See turniir jääb mulle kindlasti meelde kui suur murdepunkt minu kohtunikukarjääris."